kurumsal web tasarımı, hazır site paketleri, seo optimizasyonu, web projeleri, hosting, domain, grafik, fotografcılık, google adwords, danışmanlık, tanıtım hizmetleri, bursa

Web Tasarımı Gelisim Süreci

Web Tasarımı için kullandığımız yazılım programlarının geçmişten günümüze gelişim süreçleri

Sürekli gelişen teknoloji ile birlikte artık günümüzde web siteleride hayatımızın bir parçası oldu. Bazen Bilgisayardan bazen tapletten bazende telefon kullanara ihtiyacımız olan herhangi bir bilgiyi web sitelerine girerek elde edebiliyoruz. Bunu bilen işletme sahipleri web sitelerini kulanarak daha fazla kişiye ulaşmayı hedeflerken bireysel olarak web sitesi yaptıran kullanıcıların büyük bir çoğunluğuda kendi istedikleri yazıları resimleri videoları bir arşiv niteliğinde internet ortamında tutmak ve arkadaşları ile paylaşmak amaçlı kullanırlar.

Eskilerde bireysel web siteleri tek sayfadan ve sadece kendilerini tanıtabilecek kadar yazının yazıması ile oluşturuldu. Firmalar için oluşturulan web siteleri ise yine tek sayfadan oluşur ve genellikle firmanın kartviziti web sitesine koyularak web siteleri oluşturulurdu.

Bu tür web sitelerini hemen hemen herkez kolay bir şekilde oluşturabilirdi. Başlanğıç düzeyinde bir bilgiye sahip olmak web sitesi oluşturup internet ortamında yayınlamak için yeterliydi. Bu işlemlerin bu kadar kolay olmasının başlıca sebebi sadece html bilgisinin kullanılıyor olmasının yanında hazır programlarla hiç kod yazmadan kolay bir şekilde web tasarımları halledilebiliniyordu. Bu günümüzdede devam etmektedir.

İlk Yapılan web tasarımları sadece HTML kodlarından oluşmaktaydı ve günümüzdeki gibi çok fazla kod yapısına ihtiyacımızda yoktu. Zamanla kullanıcıların ihtiyaçları büyüdükçe ve görsellik ön plana yerleştikçe tasarım şekillerinde gelişmeer meydana geldi. Aynı şekilde web tasarımında kullanılan kodlamalardada gelişmeler gözlendi. HTML komutlarının artmasının yanında yeni programlama dilleri HTML kodlarının aralarına dahil edildi. Böylelikle tasarım ve görsellik açısından güçlü siteler günümüzde yer aldı.

HTML tasarımda yetersiz kalmaya başladığı zamanlarda HTML tasarımlarına yardımcı niteliğinde olan CSS kodlamaları gün yüzüne çıktı. Bu CSS kodlamaları kullanılarak daha ayrıntılı web tasarımları yapılmaya başlandı. İlk Başlarda CSS yapısı kullanılarak yapılan web siteleri hiç CSS yapısı kullanmadan yapılırken zamanla CSS yapısı kullanılmadan yapılamıyacak tasarımlarında ortaya çıkmasına neden oldu.

CSS kodlarını tasarımdaki ayrıntıları gün yüzüne çıkartmak için ve tasarımın yerleşimini daha iyi yapabilmek için kullanırken bir süre sonra CSS kodlarını grafik çalışmaları yapmak içinde kullanmaya başladık. Bu grafik çalışmaları kendilerini o kadar hızlı geliştirdiki bir resme herhangi bir program kullanmadan transparanlık verebileceğimiz gibi bir resimden istediğimiz bir kısmı resim üzerinde karartabiliyoruz. Aynı zamanda resmin etrafından resmi kesip resime istediğimiz boyutları verebiliyoruz. CSS bununlada kalmayıp animasyon niteliği taşıyacak işlemlerin yapılmasına bile el attı. Örneğin mause ile bir butonun üzerine geldiğimizde butonun renklerini eğiştirebiliyoruz. Eskiden böyle bir işi yapabilmek için flash programından destek alıyorduk.

Flash dosyalarını günümüzde pek kullanmasakta geçmişimize baktığımız zaman bir çok işimizi flash dosyaları ile gördüğümüzü görüyoruz. Banner, buton, hareketli resimler vb bir çok işlevi flash dosyaları ile gerçekleştiriyorduk. Flash dosyalarının bize sağladığı bir artı özellik yaptığımız flash dosyaarına kolaylıkla ses dosyalarınıda dahil edebiliyorduk. Ancak telefonlarda web tasarımlarının hatasız, anlaşılır ve uygun tasarımların olması önemli olduğundan ve bir çok telefonunda flash dosyalarını desteklemediği için web sitelerinde flash kullanımı yok deniecek kadar azalmıştır.

Flash dosyalarını ne kadar kullansakta bazı işlemleri yapmamız gerektiğinde javascript komutlarını kullanmamız gerekiyordu. Javascript komutarı flash ve css yerini alamasada bu iki yazılıma bir çok konuda yardımcı olmuştur. Javascript komutlarının En büyük özelliği sayfa yenilemeden bir çok işlemi web sitesi üzerinde yapmamızı sağlamasıdır. Sayfa yenilemesi yapması gerekmediği gibi if, for gibi bazi komutlarıda bu dilde kullanıp işlemler yapabiliyoruz. Ancak ihtiyaçların artması ile javascript komutları yetersiz kaldı ve tahtını jquery komutlarına bırakmıştır.

Flash kullanımının azalması javascript dilinin ise yapılması istenilen işlemlerde yetersiz kalması web tasarımlarında jquery yazılım dilinin kullanılmasının artmasına sebep olmuştur. Günümüzde hemen hemen flash ile yaptığımız her türlü uygulamayı jquery komutları ile yapabilmekteyiz. Flash dosyalarının yetersiz kaldığı yerlerde bile jquery komutları ihtiyacımızı görebiliyor. Web sitelerinde sayfanın yenileme ihtiyacını ortadan kaldırdığı ve yazılım kodlarının bir çoğunu içinde barındırdığı için web tasarımlarının vazgeçilmez yazılım dili haline gelmiştir.

Web tasarımları veya web yazılımları yapılırken en büyük sıkıntılardan biri çok fazla kod parçalarının bir arada olması ve sürekli sayfa yenileme işlemini yapmamızın gerekmesidir. Bunu önlemek için bu kod parçalarını farklı dosyalara yazmamız gerekiyordu. PHP ve ASP yazılım dilleri kullanılarak bu kod parçaları farklı dosyalarda olsa bile web tasarımımızın içine rahatlıkla dahil edebiliyoruz ama (PHP ve ASP) bu iki yazılım dilinin en büyük sorunu dişardan çağırdığımız farklı kod dosyalarını sadece bir kere çağırabilmesidir. Tekrardan bu dosyada bulunan kod yapısını kullanmamız gerektiği zaman bu iki yazılım dili ihtiyacımızı karşılamıyordu. Tam bu noktada karşımıza AJAX yazılım dili çıktı ve bu son sorunada bir çözüm bumuş olduk. AJAX yazılımı ile farklı dosyalarda olan yazılımlarımızı veya tasarım kodlarını sadece gerekli olduğu zamanlarda çağırıp işleve sokup sonrada dosyanın kullanımını sonlandırıyoruz böylelikle web sitelerinde gözle görülür bir hıza sahip olduk.

Web tasarımı denildiği zaman sadece HTML ,CSS JAVA, JAVASCRİPT, JQUERY, AJAX kodları ile hazırlaan web siteleri aklımıa gelmemesi lazım. Çünkü bu kodlama dilleri kullanılarak sadece statik yapılı web siteleri hazırlayabiliriz. Dimanik yapıda web siteleri hazırlamak istiyorsak PHP veya ASP yazılım dillerinide web kodlarının arasına almamız gereklidir. Aksi taktirde tam bir web sitesi yapmış sayılmayız.

deneme